„Krembliai“ Bernatoniuose
Trečiojo amžiaus universiteto Bernatonių fakulteto klausytojams jaukų Kalėdų laukimo laikotarpį papildė įdomus ir šiltas susitikimas su Pasaulio grybautojų komandos „Krembliai“ atstovais Leonora ir Vyteniu Daugudžiais.
Daugumai puikiai žinoma, kas yra grybavimas, kodėl grybaujama, bet ne visi žinome apie grybavimo istoriją, tradicijas įvairiuose pasaulio kraštuose. Kai kuriose šalyse apie grybavimą miške nieko nežinoma arba grybauti tiesiog draudžiama. Lietuvoje grybaujama visur, bet Dzūkijoje grybavimas virto kompleksine ir išskirtine tradicija. Tradicija siekia laikus, kai šiuose kraštuose pasirodė pirmieji Lietuvos gyventojai. Istoriniuose šaltiniuose grybus valgantys lietuviai minimi jau XIV a., o XIX a. nutiesus geležinkelį per Marcinkonių kaimą, šilų kaimai išskiriami dėl grybingumo, jau tada pabrėžiama, kad vietiniai pragyvena iš grybų pardavimo. Gamtinė aplinka lėmė, kad ši tradicija, susijusi su ekonomine nauda, virto svaria kultūros dalimi, persmelkiančia žmonių pasaulėjautą. Dzūkijos šilų grybai bei grybavimas įgijo įvairių dvasinės kultūros formų.
Šiais 2021 metais šilinių dzūkų grybavimo tradicija įrašyta į Lietuvos nematerialaus paveldo vertybių sąvadą. Todėl ir medžiagos apie tai pasirodė žymiai daugiau. Dar įdomesnė dalis – tai įvairios grybavimo šventės, konkursai net Europos bei pasaulio čempionatai. Beje, paskutinio pasaulinio grybavimo čempionato, vykusio Italijoje, laimėtojai ir yra „Kremblių“ komanda iš Lietuvos. Komandos vadovai ir iniciatoriai L. ir V. Daugudžiai pasakojo apie komandos subūrimą, apie dalyvavimą Varėnos savivaldybės Grybų šventėse, konkursuose, apie dalyvavimą Latvijos, Lenkijos, Europos ir pasaulio čempionatuose. Nuoširdūs prisiminimai, gausi vaizdinė medžiaga – nuotraukos, filmukai, plakatai ir, aišku, iškovoti medaliai, nepaliko abejingų. Įdomiausia buvo sužinoti apie pasaulinio grybavimo čempionatų taisykles, miškų priežiūrą, šiukšlių rinkimą grybaujant ir pan. Kaip tinkamai grybauti? Prie kokių medžių ieškoti baravykų? Kas yra lepeškos? Kokios grybavimo taisyklės skirtingose šalyse? Ir kt. Atrodė, kad klausimai ir diskusijos nesibaigs, o svečių ir klausytojų prisiminimai apie įdomiausius nutikimus grybaujant suteikė puikių emocijų. Po renginio susitikimo dalyviai skirstėsi su gera nuotaika, su Švietimo centro dovanotais puikiais 2022 metų kalendoriais ir simboliniais baravykų stiklainėliais Kūčių vakarui.
Nuoširdžiai dėkojame Panevėžio rajono švietimo centrui už pagalbą ir dėmesį organizuojant Trečiojo amžiaus universiteto renginius mūsų fakultetuose.
Skaidrutė Kriukienė
Bernatonių fakulteto dekanė