Nuo Mozūrijos iki Gdansko
Rugsėjo 24–26 d. Panevėžio rajono trečiojo amžiaus universiteto fakultetų dekanai dalyvavo edukacinėje programoje „Šiaurės Lenkija“. Tai buvęs Prūsijos kraštas, rodos tiek bendro turintis su mumis. Keliavome per Suvalkų kraštą ir Mozūriją iki Gerložo girios, kurioje apsilankėme „Vilko guolyje“. Tai istorinis paminklas su giliu praeities šydu. „Vilko guolis“ buvo kaip miestas, kuris turėjo savo elektrinę, vandentiekio, šildymo, oro valymo sistemas, taip pat telefono ryšį su Berlynu ir fronto liniją. Plotas sudarė 2,5 kvadratinių kilometrų. Antrojo pasaulinio karo metais čia buvo įsikūrusi nacistinės Vokietijos vadovybė, taip pat ir A.Hitleris.
Toliau mūsų maršrutas suko link vienos gražiausių šiaurės Lenkijoje – Varmės Lidzbarko pilies. Pilis primena garsiąją Vavelio pilį Krokuvoje, dėl to dar vadinama „Šiaurės Vaveliu“. Pasiklausėme šios pilies istorijos keliavome link Fromborko, kuris įsikūres prie Aistmarių. Šiame miestelyje 1510–1543 m. gyveno ir tyrinėjimus atliko garsus lenkų astronomas M.Kopernikas. Apsilankėme XIV a. katedroje ir šalia stovinčiame Varpų bokšte. Jame šiuo metu įkurtas planetariumas.
Antrą kelionės dieną apsilankėme Lenkijos pajūrio kurorte – Sopote. Pasivaikščiojome ilgiausiu mediniu molu Europoje, nuo kurio atsiveria puikus Baltijos jūros reginys. Apžiūrėjome įžymiojo architekto Gaudi šedevrus primenantį „lenktąjį namą“, susipažinome su miesto architektūra. Aplankėme Gdansko priemiestį Olivą, kuris garsėja savo parku su alpiniais sodais, žiemos sodais, vandens kaskadomis, taip pat nuostabia medžių alėja. Parko prieigose lankytojus kviečia į vidų ilgiausia Lenkijoje rokoko stiliaus Olivos katedra (XIII a.). Tai buvo Rytų Pamario kunigaikščių laidojimo vieta. Vertingiausias katedros paminklas – vargonai, laikomi geriausiais vargonais Europoje. Jie buvo pastatyti 1763–1788 m. ir sudaryti iš 7876 įvairaus diametro vamzdžių. Turėjome galimybę paklausyti šių vargonų koncerto. Dienos popietė skirta pažinčiai su vienu gražiausių Lenkijos miestų – Gdansku. Miestas skirtingais istorijos laikotarpiais priklausė tai vokiečiams, tai lenkams, tai Prūsijai. Praėjome Karališkuoju keliu, vedančiu pro miesto vartų kompleksą. Alegorinėmis skulptūromis vainikuoti Auksiniai ir labiau rūmus nei vartus primenantys Žalieji vartai, antra pagal dydį (po Kelno katedros) ir pati didžiausia Europoje iš plytų pastatyta ankstyvosios gotikos stiliaus Šv. Mergelės katedra. Vakare plaukėme piratų laivu per Gdanską iki Vyslos žiočių. Pamatėme Westerplatte – istorinę vietą, kur prasidėjo Antrasis pasaulinis karas. Gdansko gynėjų garbei pastatytas akmeninis monumentas, išaugantis iš didelio žalio kupolo prie įėjimo į uostą, primena į žemę įdurtą kardą.
Trečią programos dieną atvykome į Marienburgo pilį – buvusią Kryžiuočių ordino didžiojo magistro būstinę. Plytinės gotikos šedevru vadinamą įtvirtinimą sudaro trys pilies dalys, sujungtos į bendrą gynybinį kompleksą. Čia buvo kuriami baltų ir slavų žemių užgrobimo planai, kalinamas per žygį į nelaisvę patekęs Lietuvos kunigaikštis Kęstutis. Iš čia išjojo kryžiuočių kariaunos pulkai į lemiamą Žalgirio mūšį.
Ši kelionė praplėtė mūsų akiratį, atnaujinome istorines žinias, kuriomis pasidalinsime su TAU fakultetų klausytojais. Kelionė leido ne tik susipažinti su matomais vaizdais ir lankomais objektais, tačiau ir tvirtinti rajono TAU fakultetų dekanų tarpusavio ryšius, užmegzti naujas pažintis ir pažinti savo kolegas, dalytis darbine patirtimi.
Už kelionės rėmimą nuoširdžiai dėkojame Panevėžio rajono savivaldybės merui Povilui Žaguniui, Panevėžio rajono savivaldybės administracijai. Už edukacinės programos parengimą ir įgyvendinimą dėkojame Švietimo centrui. Tikimės, kad tokios dalykinės praktinės išvykos taps tradicinėmis.
Panevėžio rajono trečiojo amžiaus universiteto fakultetų dekanų vardu
Irena Sabaliauskienė